Listwy na miarę czasu

Piękny parkiet powinien mieć odpowiednią oprawę. Dlatego, po zakończeniu prac związanych z układaniem i lakierowaniem podłogi, musimy pomyśleć o jej wykończeniu. Listwy wykończeniowe, przyścienne oraz listwy do paneli stanowią kluczowy elementy wykończenia. Dopiero z nimi podłoga stworzy harmonijną całość, która będzie cieszyć oczy przez wiele kolejnych lat.

Ekologia

Wytwarzanie listew wykończeniowych polega na zastosowaniu ekologicznych technologii. Nowoczesne myślenie, to dbałość o stan środowiska naturalnego. Dzisiaj to wyróżnik firm, które myślą o przyszłości. W czym przejawia się ekologia? – przede wszystkim we właściwym wykorzystaniu surowca do produkcji . Listwy produkowane są na bazie z drewna iglastego (świerk, jodła, sosna). Potem profile oklejane są naturalnymi drewnianymi okleinami najwyższej jakości.

Z jednego m³ drewna można wyprodukować 600 metrów gotowej listwy, natomiast z tej samej ilości drewna, forniru wystarczy na oklejenie 20 tysięcy metrów bieżących. Naturalna okleina sprawia, że doskonale pasują do podłóg w każdym pomieszczeniu.

Zastosowane kleje i lakiery pozostają obojętne dla środowiska.

Technologia

Produkcja polega na oklejaniu listew okleiną naturalną. Podkład z drzew iglastych jest suszony do wilgotności poniżej 10%. Następne wycinane są z niego wszelkie wady i łączone jest w długość na miniwczepy, co gwarantuje wysoką jakość i dużą stabilność. Dzięki tej technologii drewno pozbawione jest naprężeń naturalnych, co zapewni stabilność listwy. Na tak przygotowany podkład nakładana jest wysokogatunkowa okleina naturalna.

Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu kontrolowane są wszystkie kluczowe elementy produkcji tj.: suszenie, kształtowanie, oklejanie, wykańczanie. Doświadczeni pracownicy dbają o każdy centymetr wyprodukowanej listwy. Daje to gwarancję najwyższej jakości, która jest kluczem do sukcesu. Nasze produkty są bardzo dobrze przyjęte na rynku i cieszą się dużym powodzeniem.

Zastosowanie i niektóre rodzaje listew

Listwy profilowane

„38” „50” „60”

Najmniejsze listwy, ale pozwalające na subtelne połączenie każdej podłogi drewnianej ze ścianą.

Można je zastosować do parkietu, mozaiki, deski podłogowej, ale także do paneli, podłóg warstwowych czy deski warstwowej. Listwa wykończeniowa „38” „50” czy „60” występuje w wymiarach od 3 do 5 cm w gatunkach krajowych lub egzotycznych. Profil każdej z nich pozwala na „ukrycie” pod nimi różnego rodzaju przewodów. Wykończenie listwy: lakier bezbarwny UV lub surowa.

Listwy cokołowe

Cokoły to eleganckie wykończenie i podkreślenie pięknego wyglądu podłogi. Cokół stosowany jest zazwyczaj w dużych i wysokich pomieszczeniach typu salon, jadalnia czy większy pokój. Ideą zastosowania cokołu jest zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniem podczas sprzątania.

Można go stosować do parkietu, deski podłogowej, ale także do paneli czy podłóg warstwowych. Występują w najróżniejszych wymiarach, zarówno niskie kilkucentymetrowe jak i bardzo wysokie. Cokoły dostępne w handlu mogą występować zarówno w wersji surowej, lakierowanej lub olejowanej.

Ćwierćwałki

Delikatny ćwierćwałek najczęściej jest stosowany w miejscach gdzie standardowa listwa jest zbyt duża (pod balkonem, wykończenia pod schodami itd.) lub w połączeniu z cokołem.

W zależności od upodobań klienta może być wypukły lub wklęsły. Ćwierćwałki SA często niedocenioną listwą przypodłogową, a jednak często niezbędną do zamaskowania niedoskonałości połączeń między podłoga a ścianą.

Cokoły malowane

Coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się cokoły malowane pod kolor ścian. Cokoły takie stanowią elegancki i estetyczny element dekoracji wnętrz, zarówno tych klasycznych jak i nowoczesnych i ekskluzywnych.

Podkład produkowany jest z płyty MDF, który po odpowiednim nadaniu mu formy malowany jest farbami poliuretanowymi. Farby są w pełni ekologiczne, a ten rodzaj farb stosowany jest również do produkcji łóżeczek i mebelków dla dzieci. Standardowym produktem jest cokół w kolorze białym, ale możliwe jest również pokrycie listwy każdym dowolnym kolorem z palety NCS lub RAL.

Cokoły występują w różnych profilach: z delikatnym lub większym promieniem, z zupełnie gładkim wykończeniem lub elementami rzeźbionymi.

Materiały do artykułu zaczerpnięte ze stron:

www.pwizba.pl
www.pomsaparkiet.pl
www.parkiet-listwy.pl

Profesjonalny Parkiet, nr 5-6/73-74/2013